Patelnią i piórem

Pierwsza odsłona Grudziądzkiej Wiosny Teatralnej.

  Grudziądzka Wiosna Teatralna rozpoczęta. W tum roku tematem przewodnim festiwalu jest „Wojna płci”. O co w tym chodzi? Popatrzcie.

 

  W sobotę, jako pierwszy zobaczyliśmy spektakl warszawskiego teatru IMKA Twoje pocałunki Mołotowa. Jest to najpopularniejsza sztuka pochodzącego z Wenezueli dramaturga i dziennikarza Gustavo Ott. Sztuka tłumaczona na wiele języków świata i na całym świecie dość regularnie wystawiana. Tym razem o reżyserię sztuki pokusił się Wojciech Bałach. Krótki opis czy też przybliżenie samej treści. W czasach gdy wszyscy dookoła się rozwodzą, gdy instytucja małżeństwa traci swoją wartość, poznajemy parę czterdziestolatków, dobrze sytuowane małżeństwo z paroletnim stażem. Wiktoria prowadzi dziennik telewizyjny, Daniel jest adwokatem w uznanej kancelarii. Do szczęścia brakuje im tylko dziecka. Poznajemy ich w momencie, w którym właśnie szykują się do spłodzenia potomka. W najmniej odpowiedniej chwili dzwoni dzwonek do drzwi - Wiktoria dostaje przesyłkę od... FBI. W paczce jest plecak, który Wiktoria będąc osiemnastolatką zgubiła w Nowym Yorku, a który okaże się faktycznym workiem nieszczęść, studnią pytań i pokrętnych odpowiedzi. Nie chce tu opisywać całej treści, liczę, że zachęcę do pójścia do teatru lub sięgnięcia po książkę. Bardzo ciekawym zabiegiem reżysera jest obsadzenie w roli małżonków pary aktorów, która faktycznie w życiu prywatnym jest małżeństwem i odnoszę wrażenie, że było to wyjątkowo trafne posunięcie.

phpThumb_generated_thumbnail.jpeg

Ewa Gorzelak i Zbigniew Dzieduch swoje role odegrali naprawdę znakomicie i czuło się tą specyficzną wieloletnią więź jaka cechuje współmałżonków. Sztuka wydaje się z początku być napisana w konwencji komediowej, ale z czasem zaczynamy dostrzegać wyjątkowo trudne tematy i problemy, jakie ze sobą niesie. Uwypukla dość mocno takie powszechne niestety dziś przywary jak hipokryzja czy kłamstwo, ale porusza też znacząco zagadnienia terroryzmu czy wiedzy i zaufania w związku. Zakończę cytatem ze strony teatru poświęconej tej sztuce:

„To Twojego strachu się boję” – zastanów się jak dobrze znasz swojego partnera i ile jesteś w stanie mu wybaczyć...

Sumując bez zbędnego wodolejstwa zachęcam do pójścia do teatru na tę sztukę do Teatru IMKA.

Autor: Gustavo Ott
Tłumacz: Rubi Birden
Reżyser: Wojciech Błach
Oprawa muzyczna: Maja Prochowicz
Scenografia: Katarzyna Stando

Oprawa graficzna i zdjęcia: Marta Sinior